Güzel (Roman)

Selçuk Orhan, üçüncü romanı Güzel’de, üç ayrı erkeğin bakış açılarından bir kadının etrafında örülen akıcı bir hikaye anlatıyor. Güzel, birkaç ayrı katmanda okunabiliyor: Tekinsiz bir aşk hikâyesi, 90’ların bulanık siyasi dünyasını kurcalayan bir polisiye ve matematik ile din arasında mistik bir anlam arayışı.

Sayıların sözde kesinliğinde kurtuluş arayan hasta bir matematikçi. Hasımları tarafından köşeye sıkıştırılmak üzere olan karanlık bir suç örgütü lideri. Hayatla derdini cinsellik üstünden çözmeye çalışan ergenlik çağında bir lise öğrencisi. Üç erkeğin yolları çıkar dengeleri dışında hiçbir yasanın işlemediği bir kasabada, genç bir kadının etrafında kesişiyor…

Aranmayan Özellikler’de iş dünyasının karmaşık ilişkilerinden merak uyandırıcı bir roman çıkaran Selçuk Orhan, Güzel’de bu üç erkeğin içsel yolculuklarını tedirgin edici bir kaçış hikâyesine dönüştürüyor.

“Burada bir ülke varmış ve başka bir ülke olabilirmiş gibi hayal kuruyorlar. Burada, tuzlu yapışkan deniz, kartlaşmış insan ayakları, her gece kurulup kalkan hileli bir sofra, uyudukları pis yataklar ve açlıktan kokmasın diye kursaklarını şişkin lokmalarla doldurdukları nefeslerinden başka şey yok. Biraz da güneş. Sadece kan döküldüğünde, kısa bir süre, o kan kuruyana kadar, bir ülke doğuyor. Sonra şu restoranın duvarına vuran zayıf köpükler gibi çözülüp akıyor.”

  1. Selçuk Orhan’la, Güzel üstüne Akşam Kitap Eki için yapılmış söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.
  2. egoistokur.com’da Selçuk Orhan ve İsmail Pelit arasından gerçekleşen söyleşiye buradan erişebilirsiniz.