Kitaplar

Selçuk Orhan’ın 40 Hadis’i hem konu edindiği çevreyi yansıtışı, kahramanlarının gerçeklikleri, inandırıcılıkları ile hem de anlatım biçimi ve yapısıyla ilgi ile okunmayı hak ediyor.
Metin Celâl

100 Soruda Oğuz Atay

100 Soruda Oğuz Atay (İnceleme)

Oğuz Atay, kısa yaşamına Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Bir Bilim Adamının Romanı ve Oyunlarla Yaşayanlar gibi Türkçe’nin en değerli yapıtlarının bir kısmını sığdırmayı başarmıştı.

Okumaya devam edin →

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları, Selçuk Orhan’ın Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adlı kitaplarındaki öyküleri bir araya getiriyor.

Okumaya devam edin →

Yazılar

Bu bölümde çeşitli basılı yayınlarda çıkmış ya da doğrudan dijital ortam için hazırlanmış ancak herhangi bir kitaba girmemiş yazılar yer alıyor.

Büyük Umutsuzluklar

Büyük Umutlar’ın girişini anımsar mısınız? En azından filmini izlemişsinizdir. Pip, yetim bir oğlan, mezarlıkta hapishaneden kaçmış karanlık bir mahkumla karşılaşır. Mahkum, bu yoksul çocuğu tehdit eder, kendisine yiyecek ve zincirlerinden kurtulmak için bir eğe bulmasını ister. Pip, ablası ve onun demirci-nalbant olan eşiyle birlikte kalmaktadır. Çok korktuğu için mahkumum isteğini yerine getirir. Evden yiyecek aşırır, […]

Okumaya devam edin →

Mutsuz Kuran, Öfkeli Tanrı ve Müntehir Çocuklar

Aslı Güneş, Doğan Yayınları tarafından yeniden basılan 40 Hadis’le ilgili GazeteDuvar.com için bir değerlendirme kaleme aldı. Selçuk Orhan’ın son kitabı 40 Hadis Doğan Kitap etiketiyle okuyucu ile buluştu. 40 Hadis, Müslüman mahallesini skandallarla değil, bireyin varoluş sancıları ve çığlıklarıyla sarsan çok önemli bir roman. Yazının tamamını okumak için yıklayın.

Okumaya devam edin →

100 Soruda Oğuz Atay

Oğuz Atay’ın Yazın Dünyasına Yolculuk

Gülçin Avul, Vatan Kitap’ta 100 Soruda Oğuz Atay‘ı değerlendirdi. Selçuk Orhan bu kitabında edebiyat kültürünü de ortaya koyarak, bir yandan Oğuz Atay’ı derinlemesine incelerken bir yandan da farklı konularda bilgiler vererek okuyucuyu besliyor, hatta meraklı okuyucuyu farklı araştırma alanlarına da yönlendiriyor. Yazının tamamı için tıklayın.

Okumaya devam edin →

Selçuk Orhan Hakkında

1977, Afyon doğumlu. 1997'den beri Hayalet Gemi, Şehrengiz, Hece, Hayalet Gemi, Dergâh, Hece, Kırklar, kitap-lık, Sıcak Nal, Varlık, Karakarga ve Ot dergilerinde öykü, eleştiri ve çeşitli denemeleriyle görünmüştür.

İlk kitabı Kansızlık 2000 yılında Dergâh Yayınları'ndan çıkmıştır. Taş Kayık (Birun, Öykü, 2003) ve Acemi Şansı (Birun, Eleştiri, 2004)'ten sonra 2010 yılında 40 Hadis (Kırmızı) adıyla ilk romanını yayımlamıştır. Bunu Aranmayan Özellikler (Doğan, 2014) ve Güzel (Doğan, 2014) izler. Son kitabı Başkalarının Buradaları (Edebi Şeyler, 2016), Kansızlık ve Taş Kayık'ta yer almış öykülerinin gözden geçirilmiş yeni bir baskısıdır.

Halihazırda yeni bir roman ve Oğuz Atay üstüne kısa denemelerden oluşan bir kitap üstünde çalışmakta, aynı zamanda çeşitli dergilerde yazılarına devam etmektedir.