Kitaplar

Selçuk Orhan’ın 40 Hadis’i hem konu edindiği çevreyi yansıtışı, kahramanlarının gerçeklikleri, inandırıcılıkları ile hem de anlatım biçimi ve yapısıyla ilgi ile okunmayı hak ediyor.
Metin Celâl

Başkalarının Buradaları

Başkalarının Buradaları, Selçuk Orhan’ın Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adlı kitaplarındaki öyküleri bir araya getiriyor.

Okumaya devam edin →

Güzel

Selçuk Orhan, Güzel’de üç erkeğin içsel yolculuklarını tedirgin edici bir kaçış hikâyesine dönüştürüyor.

Okumaya devam edin →

Yazılar

Bu bölümde çeşitli basılı yayınlarda çıkmış ya da doğrudan dijital ortam için hazırlanmış ancak herhangi bir kitaba girmemiş yazılar yer alıyor.

“Güzel” Üstüne:

Güzel, bireyin kendini arayışının ve kendi olamayıştan kaynaklanan mecburiyetlerinin romanı. En çok öğretmen Garip üzerinde hissedilse de bu varoluş sorunu, Efkan ve Ayça da aynı “kader”in yolcuları. Ne dersiniz? Doğrusu, ben de Güzel’in böyle anlaşılmasını isterim. “Olamayış” anahtar kelime. “Olamayış” ya da “Olmamışlık” aslında her gün içinde kaldığımız bir durum, özellikle günümüzün hızında yaşantılar içinden […]

Okumaya devam edin →

Başkalarının Buradaları ve Yakın Tarih

Bugün “sol kesim”, “sağ kesim”, “İslamcı”, “liberal” gibi etiketler daha bulanık kalıyor. 90’lı yılların sonuna kadar ayrımlar daha keskin ancak ortam daha sakindi.

Okumaya devam edin →

Çocuklarımıza ne öğreteceğiz?

Evrim tartışması özünde “maymundan gelmek” ya da “Adem ve Havva’nın çocukları ensest ilişkiye mi girdi?” türünden karikatürleştirmelerden daha kritik bir noktaya temas ediyor. Bu ülkenin çocuklarına nasıl bilim öğreteceğiz?

Okumaya devam edin →

Selçuk Orhan Hakkında

1977, Afyon doğumlu. 1997'den beri Hayalet Gemi, Şehrengiz, Hece, Hayalet Gemi, Dergâh, Hece, Kırklar, kitap-lık, Sıcak Nal, Varlık, Karakarga ve Ot dergilerinde öykü, eleştiri ve çeşitli denemeleriyle görünmüştür.

İlk kitabı Kansızlık 2000 yılında Dergâh Yayınları'ndan çıkmıştır. Taş Kayık (Birun, Öykü, 2003) ve Acemi Şansı (Birun, Eleştiri, 2004)'ten sonra 2010 yılında 40 Hadis (Kırmızı) adıyla ilk romanını yayımlamıştır. Bunu Aranmayan Özellikler (Doğan, 2014) ve Güzel (Doğan, 2014) izler. Son kitabı Başkalarının Buradaları (Edebi Şeyler, 2016), Kansızlık ve Taş Kayık'ta yer almış öykülerinin gözden geçirilmiş yeni bir baskısıdır.

Halihazırda yeni bir roman ve Oğuz Atay üstüne kısa denemelerden oluşan bir kitap üstünde çalışmakta, aynı zamanda çeşitli dergilerde yazılarına devam etmektedir.