Kitaplar

Selçuk Orhan’ın 40 Hadis’i hem konu edindiği çevreyi yansıtışı, kahramanlarının gerçeklikleri, inandırıcılıkları ile hem de anlatım biçimi ve yapısıyla ilgi ile okunmayı hak ediyor.
Metin Celâl

100 Soruda Oğuz Atay

100 Soruda Oğuz Atay (İnceleme)

Oğuz Atay, kısa yaşamına Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Bir Bilim Adamının Romanı ve Oyunlarla Yaşayanlar gibi Türkçe’nin en değerli yapıtlarının bir kısmını sığdırmayı başarmıştı.

Okumaya devam edin →

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları, Selçuk Orhan’ın Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adlı kitaplarındaki öyküleri bir araya getiriyor.

Okumaya devam edin →

Yazılar

Bu bölümde çeşitli basılı yayınlarda çıkmış ya da doğrudan dijital ortam için hazırlanmış ancak herhangi bir kitaba girmemiş yazılar yer alıyor.

PETER SELLERS VE RECEP İVEDİK YA DA OĞUZ ATAY VE ONUR ÜNLÜ

Yakın tarihi içinde defalarca çözülmelere uğramış, bağlandığı her değerin kısa süre içinde fos çıkmasına alışmış, en tepeden en tabana kadar kandırılmış bir toplumun isteyeceği son şey herhalde hesap vermektir. OĞUZ ATAY SİNEMADA “Bugün Blake Edwards’ın -başoyuncu Peter Sellers- ‘The Party’ adlı filmini gördüm.” Oğuz Atay, 26 Nisan 1970’de, filmi Londra’da, çok sevdiği Sevin’le birlikte izlemiştir. […]

Okumaya devam edin →

OPTİK FORMLARDAN SİSTEMLER YAPMAK

ÖSYM’nin optik formlarıyla 1988’de on bir yaşındayken tanıştım. İlkokulu bitirdikten sonra Anadolu Lisesi, Özel Lise ve Kolejler ve Parasız Yatılı için üç ayrı sınava giriliyordu. Formu doldurmak en az sınavın kendisi kadar stresliydi. İsmini yanlış yazmak, fotoğrafı yapıştırırken (evet Uhu’yla!) kaydırmak, adresini sığdıramamak bütün yılın emeğini çöpe atabilirdi. İki adet 2B kurşunkalem, kalemtıraş ve Pelikan […]

Okumaya devam edin →

UTANAMAMAK: Vüs’at O. Bener’in Büyüklüğü

Yaşam bir deha işi değil. Bir sürgün, köle düzeni. Vüs’at O. Bener’in Dönüşsüzlüğe Övgü öyküsünde geçen bu cümlesini Turgut Uyar’ın Binlerce Pazartesi şiirinden şu dizelerle anmak gerek: nasıl yaşanıyor bu vesayetli dünyada hangi çılgınlar nasıl dayanıyor buna Mutsuzluk, edebiyatımızda buzdan kalesini Vüs’at O. Bener’de kurmuştur. Bener, 1950’de New York Herald Tribune ile Yeni İstanbul gazetelerinin […]

Okumaya devam edin →

Selçuk Orhan Hakkında

1977, Afyon doğumlu. 1997'den beri Hayalet Gemi, Şehrengiz, Hece, Hayalet Gemi, Dergâh, Hece, Kırklar, kitap-lık, Sıcak Nal, Varlık, Karakarga ve Ot dergilerinde öykü, eleştiri ve çeşitli denemeleriyle görünmüştür.

İlk kitabı Kansızlık 2000 yılında Dergâh Yayınları'ndan çıkmıştır. Taş Kayık (Birun, Öykü, 2003) ve Acemi Şansı (Birun, Eleştiri, 2004)'ten sonra 2010 yılında 40 Hadis (Kırmızı) adıyla ilk romanını yayımlamıştır. Bunu Aranmayan Özellikler (Doğan, 2014) ve Güzel (Doğan, 2014) izler. Son kitabı Başkalarının Buradaları (Edebi Şeyler, 2016), Kansızlık ve Taş Kayık'ta yer almış öykülerinin gözden geçirilmiş yeni bir baskısıdır.

Halihazırda yeni bir roman ve Oğuz Atay üstüne kısa denemelerden oluşan bir kitap üstünde çalışmakta, aynı zamanda çeşitli dergilerde yazılarına devam etmektedir.