Kitaplar

Selçuk Orhan’ın 40 Hadis’i hem konu edindiği çevreyi yansıtışı, kahramanlarının gerçeklikleri, inandırıcılıkları ile hem de anlatım biçimi ve yapısıyla ilgi ile okunmayı hak ediyor.
Metin Celâl

100 Soruda Oğuz Atay

100 Soruda Oğuz Atay (İnceleme)

Oğuz Atay, kısa yaşamına Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Bir Bilim Adamının Romanı ve Oyunlarla Yaşayanlar gibi Türkçe’nin en değerli yapıtlarının bir kısmını sığdırmayı başarmıştı.

Okumaya devam edin →

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları, Selçuk Orhan’ın Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adlı kitaplarındaki öyküleri bir araya getiriyor.

Okumaya devam edin →

Yazılar

Bu bölümde çeşitli basılı yayınlarda çıkmış ya da doğrudan dijital ortam için hazırlanmış ancak herhangi bir kitaba girmemiş yazılar yer alıyor.

100 Soruda Oğuz Atay

Oğuz Atay’ın Yazın Dünyasına Yolculuk

Gülçin Avul, Vatan Kitap’ta 100 Soruda Oğuz Atay‘ı değerlendirdi. Selçuk Orhan bu kitabında edebiyat kültürünü de ortaya koyarak, bir yandan Oğuz Atay’ı derinlemesine incelerken bir yandan da farklı konularda bilgiler vererek okuyucuyu besliyor, hatta meraklı okuyucuyu farklı araştırma alanlarına da yönlendiriyor. Yazının tamamı için tıklayın.

Okumaya devam edin →

Genesi (Valerio Berruti)

‘Başkalarının Buradaları’ Üstüne: İnsanların Söz Birliği Edeceği Ortak Bir Değerimiz Yok

Türkiye’de ekonomiden anlamayanlar marksist olduğunu söylüyor. İyi bir insan olmanın ne olduğu üstüne hiç kafa yormak istemeyenler ilahiyatçı… Sanattan anlamayanlar “aydın” adını verdiği muğlak bir kesime çakıyor. Hem sanattan hem de ekonomiden anlamayanlar da tüketim kültürü eleştirisini meslek edinmiş.

Okumaya devam edin →

“Güzel” Üstüne

Güzel, bireyin kendini arayışının ve kendi olamayıştan kaynaklanan mecburiyetlerinin romanı. En çok öğretmen Garip üzerinde hissedilse de bu varoluş sorunu, Efkan ve Ayça da aynı “kader”in yolcuları. Ne dersiniz? Doğrusu, ben de Güzel’in böyle anlaşılmasını isterim. “Olamayış” anahtar kelime. “Olamayış” ya da “Olmamışlık” aslında her gün içinde kaldığımız bir durum, özellikle günümüzün hızında yaşantılar içinden […]

Okumaya devam edin →

Selçuk Orhan Hakkında

1977, Afyon doğumlu. 1997'den beri Hayalet Gemi, Şehrengiz, Hece, Hayalet Gemi, Dergâh, Hece, Kırklar, kitap-lık, Sıcak Nal, Varlık, Karakarga ve Ot dergilerinde öykü, eleştiri ve çeşitli denemeleriyle görünmüştür.

İlk kitabı Kansızlık 2000 yılında Dergâh Yayınları'ndan çıkmıştır. Taş Kayık (Birun, Öykü, 2003) ve Acemi Şansı (Birun, Eleştiri, 2004)'ten sonra 2010 yılında 40 Hadis (Kırmızı) adıyla ilk romanını yayımlamıştır. Bunu Aranmayan Özellikler (Doğan, 2014) ve Güzel (Doğan, 2014) izler. Son kitabı Başkalarının Buradaları (Edebi Şeyler, 2016), Kansızlık ve Taş Kayık'ta yer almış öykülerinin gözden geçirilmiş yeni bir baskısıdır.

Halihazırda yeni bir roman ve Oğuz Atay üstüne kısa denemelerden oluşan bir kitap üstünde çalışmakta, aynı zamanda çeşitli dergilerde yazılarına devam etmektedir.