Kitaplar

100 Soruda Oğuz Atay

100 Soruda Oğuz Atay (İnceleme)

Oğuz Atay, kısa yaşamına Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Bir Bilim Adamının Romanı ve Oyunlarla Yaşayanlar gibi Türkçe’nin en değerli yapıtlarının bir kısmını sığdırmayı başarmıştı.

Okumaya devam edin →

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları (Öykü)

Başkalarının Buradaları, Selçuk Orhan’ın Kansızlık (2000) ve Taş Kayık (2003) adlı kitaplarındaki öyküleri bir araya getiriyor.

Okumaya devam edin →

Güzel (Roman)

Selçuk Orhan, Güzel’de üç erkeğin içsel yolculuklarını tedirgin edici bir kaçış hikâyesine dönüştürüyor.

Okumaya devam edin →

Aranmayan Özellikler

Faruk, global bir enerji şirketinin insan kaynakları biriminde gerçekleşmiş bir dizi yolsuzluğun izini sürmektedir. Şirkete yıllar boyu sahte işe alımlar yapılmış, gerçekte çalışmayan insanlar çalışır gibi gösterilmiştir.

Okumaya devam edin →

40 Hadis Kitap Kapağı

40 Hadis (Roman)

40 Hadis, birbirine inanmak isteyen bir avuç insanın öyküsü. Romanda yakın bir tarihsel dönemin egemen ruh hali kirli ve eleştirel bir gerçekçilikle aktarılıyor. 28 Şubat, cemaatler, tesettür, İslamcı yurtlar, sermaye-din ilişkileri gibi belli bir kesimi belirleyen ayrıntılar modern edebiyat, yakın tarih, devlet, öğrenci örgütleri, savaş gibi izlekler üstünden genişlik kazanıyor. 40 Hadis’in biçem ve dil çeşitliliği ise, anlatılan kişilerin kendi gerçekleri içinde yaşadıkları yabancılaşmayı saydamlaştırıyor.

Okumaya devam edin →

Taş Kayık

İlk kitabı Kansızlıktan sonra Selçuk Orhan, Taş Kayık’la öykülerinin gerçekçi içeriğini daha da pekiştirmiş görünüyor. Güncel ayrıntılar ve yakın tarihe açık/kapalı göndermelerle yaşanan yeni durumu kavramaya çalışıyor.

Okumaya devam edin →

Kansızlık

Taş Kayık gibi Kansızlık’ın da henüz baskısı bulunmuyor ve ancak Başkalarının Buradaları, Taş Kayık ile birlikte Kansızlık’taki öyküleri de içeriyor.

Okumaya devam edin →